PDF Print E-mail
There are no translations available.

jubileusz 1Ostatni weekend wakacji był dla nauczycieli, uczniów i absolwentów szkoły szczególnym czasem, świętowaliśmy bowiem 70. rocznicę założenia naszej placówki.
    Obchody jubileuszu rozpoczęły się w sobotę 29 sierpnia o godz. 17:00 na sali koncertowej. Dyrektor Andrzej Kucybała powitał licznie zgromadzonych gości, wśród nich Prezydenta Miasta, Jacka Krywulta, księdza biskupa Pawła Anweilera, pełnomocnika prezydenta ds. kultury, Wojciecha Michniowskiego, naczelnika Wydziału Kultury, Jerzego Pieszkę, dyrektorów szkół muzycznych w Katowicach, Zabrzu i Jastrzębiu oraz absolwentów i pracowników szkoły, a następnie odebrał gratulacje i okolicznościowe upominki. Przy tej okazji docenieni zostali szczególnie zasłużeni nauczyciele – Helena i Włodzimierz Firlejowie, Józef Iwanowicz, Grażyna Krzanowska, Gabriela Tracz, Ewa Więckowska i Adam Podrez, których odznaczono medalami Komisji Edukacji Narodowej. Druga grupa pedagogów, wśród nich Danuta Brzozowska, Wanda Gramatyka, Barbara i Krzysztof Stolarz, Dorota Korpanty i Zdzisław Stolarczyk, odebrali medale Zasłużeni dla Kultury Polskiej. Dyplomami honorowymi z okazji 70-lecia uhonorowano z kolei Zofię Hacagę, Jadwigę Adamczyk, Ewę Janik, Teresę Kilarską, Danutę Czechowicz, Zdzisława Tanewskiego, Zbigniewa Pytla, Witolda Szulakowskiego i Kazimierza Dudę.
    Po krótkiej przerwie rozpoczęła się muzyczna część wieczoru. Poprowadził ją Andrzej Kosowski, absolwent szkoły, a obecnie dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, który przeplatał zapowiedzi kolejnych utworów anegdotami z życia szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które dotyczyły osoby Andrzeja Kucybały. W tej części koncertu usłyszeliśmy najpierw „Orawę” Wojciecha Kilara, a następnie uwerturę do opery „Paria” Stanisława Moniuszki i „Adagio na smyczki” Samuela Barbera, po którym nastąpiła chwila ciszy ku pamięci tych, którzy odeszli. W dalszej kolejności zabrzmiały „Wariacje na temat Haydna” Johannesa Brahmsa, a całość zwieńczył walc z opery „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w brawurowym wykonaniu absolwentki, Iwony Handzlik.

Zapraszamy do galerii...

fot. Paweł Sowa


    jubileusz 2Po koncercie, o godz. 2000, obchody przeniosły się do hotelu „Vienna”, gdzie odbył się bankiet, a następnie Bal Absolwentów.
    Następnego dnia, w niedzielę 30 sierpnia o godz. 1700 rozpoczął się na sali koncertowej drugi koncert, tym razem jazzowy. W jego pierwszej części mogliśmy usłyszeć tych absolwentów, którzy związali swoją drogę zawodową z muzyką rozrywkową, a więc kontrabasistę Bogusława Suchanka z synem Oskarem (perkusja), skrzypka Krzysztofa Maciejowskiego, Macieja Żupańskiego na saksofonie, Krzysztofa Dziedzica na perkusji, a na gitarze basowej Artura Kudłacika. Wystąpiła również wokalistka-aktorka Barbara Garstka przy akompaniamencie pianisty Jacka Obstarczyka. Wykonawcy sami zapowiadali swoje występy, snując przy okazji wspomnienia dotyczące szkoły, co wprowadzało luźną, niemal rodzinną atmosferę.
    W drugiej części koncertu zabrzmiały standardy jazzowe w wykonaniu big-bandu złożonego z uczniów i absolwentów szkoły. Zespołem kierowało kolejno trzech dyrygentów – Tomasz Janusz, Jarosław Grzybowski i Mateusz Walach. Przy fortepianie zasiadali na zmianę absolwenci: Jakub Gwardecki, Piotr Matusik, Jacek Obstarczyk i Katarzyna Pietrzko oraz uczeń Dawid Broszczakowski. Tę część koncertu uświetniły ponadto występy trzech znakomitych wokalistek-absolwentek, Marty Świątek, Agnieszki Sobas i Justyny Gwardeckiej-Motylskiej, które na zakończenie wykonały wspólnie znany przebój „Sweet home Chicago”.
    Jubileusz był wspaniałą okazją do tego, by odświeżyć pamięć o ważnych momentach z życia szkoły i o wyjątkowych ludziach, którzy przyczynili się do jej rozwoju, a także do tego, by zwyczajnie spotkać się po latach i powspominać szkolne czasy.

 Zapraszamy do galerii...

fot. Paweł Sowa